Vybíráme si pejska do rodiny

Chcete si pořídit pejska a nevíte, jak si vybrat? Existují nepřeberná množství plemen, nemluvě o tisících kříženců v útulcích, kteří čekají na nový domov. Podle čeho vybírat? Jaká plemena jsou vhodná pro koho? Se vším vám poradíme!

Než se pro pejska vydáte, odpovězte si na tyto otázky:

  • Kolik mám pro pejska prostoru?
  • Bude mít přístup na zahradu?
  • Chci, aby chodil domů?
  • Bude v kontaktu s dětmi?
  • Chci po něm něco víc, než jen mazlení?
  • Jak často se mu budu moci věnovat?
  • Mám zkušenosti s tréninkem psů?

Podle vašich odpovědí získáte docela jasná kritéria pro výběr. Pokud máte malý byt bez zahrady a jste dlouho v práci, Husky není dobrá volba. Chcete-li od psa, aby vám hlídal dům, asi si nepořídíte Yorkshira. Sepište si odpovědi a projděte si následující kritéria výběru:

Velikost

Jedním z nejdůležitějších faktorů pro výběr je velikost psa. Volte podle velikosti vašeho prostoru a možnosti pouštění psa ven na zahradu. Čím větší pes, tím více je potřeba prostoru, tréninku a mnohdy i času.

Energie

Každý pes má jinou úroveň energie, kterou potřebuje vybít. Pokud jste aktivní a máte rádi outdoorové aktivity, jako je běhání, turistika nebo cyklistika, je vhodnější zvolit pejska s vyšší úrovní energie, jako je například Border Collie nebo Labrador. Jestli ale máte raději spíše pomalý životní styl, bude lepší nějaké klidnější plemeno, jako je například Basset nebo Shi Tzu.

Potřeby

Pamatujte, že některá plemena jsou velmi náročná na péči. Dlouhosrsté psy musíte vozit pravidelně do salonu na stříhání, mnohá šlechtěná plemena jsou choulostivá na všechno možné. Pokud se nechcete nadstandardní péčí zabývat tolik, ideální bude krátkosrstý středně velký pes.

Charakter a temperament

Plemena psů mívají své typické temperamenty a chování. Zhodnoťte, co od psa očekáváte a zda nemáte třeba děti, které by mohl ohrozit. Pokud vybíráte v útulku, poraďte se s chovateli, kteří pejska znají, ať máte jistotu, že se pejsek s vámi a vaším prostředím dokáže sžít.