Nezapomeňte na dálniční známku

Pro jízdu na dálnici potřebujete dálniční známku. V dnešní době navíc ani není potřeba, aby vás viděla bez známky na dálnici policie, protože registr známek je online a stačí naskenovat vaši SPZ. Jejímu nákupu se tedy opravdu nevyhnete. V tomto článku se podíváme na to, co je dálniční známka, jak ji zakoupit a co musíte vědět o jejím používání.

Co je dálniční známka?

Dálniční známka je povinný doklad, který opravňuje řidiče vozidla vstoupit na dálnici. Koupit si ji můžete za různé ceny na různé časové úseky. V nabídce jsou tři varianty:

  • 10 dní = 310 Kč
  • 30 dní = 440 Kč
  • 1 rok = 1 500 Kč

Eko cena (pokud máte auto na zemní plyn nebo biometan) je o polovinu nižší, tedy:

  • 10 dní = 155 Kč
  • 30 dní = 220 Kč
  • 1 rok = 750 Kč

Jak zakoupit dálniční známku?

Dříve se známky kupovaly fyzicky na čerpacích stanicích, poštách, v trafikách a mnoha dalších místech, dnes už ji většinou musíte kupovat online. Na stránkách edalnice.cz si jednoduše vyberete délku platnosti známky, zadáte svou SPZ a platební kartu a při průjezdu na dálnici si systém podle skenu vaší SPZ ověří, zda máte na průjezd právo. Pokud ne, přijde vám automaticky pokuta.

Mimo online nákupu je stále možné zakoupit ji i osobně buď na poště, nebo na stanicích EuroOil. Prodejci nadiktujete SPZ, zaplatíte mu přímo a on ji pro vás nastaví. Další možností jsou samoobslužné kiosky, které jsou rozmístěny kolem hraničních přechodů a velkých měst a po celé ČR je jich celkem čtrnáct. Zde najdete jejich seznam. 

Jestli je vaše známka platná a neproběhla žádná chyba zjistíte na také na stránkách edalnice.cz jednoduchým zadáním vaší SPZ do formuláře „Ověření platnosti“.

Sankce za jízdu bez dálniční známky

Za vjezd na dálnici bez známky vám hrozí vysoké pokuty. Jak vysoké?

  • Pokud vás zastaví policie, na místě vám může dát pokutu