Pro setrvání v Evropské unii by hlasovalo 63 procent Čechů

Češi jsou pro setrvání v Evropské unii. Pokud by se v Česku konalo referendum o vystoupení z unie, pro setrvání by hlasovalo 63 procent Čechů. Vyplývá to z analýzy pro projekt institutu Europeum ve spolupráci s analytickým ústavem STEM. Pro přijetí eura v Česku je nyní necelá pětina lidí.

Stejně jako referendum o vystoupení z Evropské unie, tak ani přijetí eura teď není v Česku na pořadu dne.

Češi jsou podle průzkumu celkově v postoji vůči Evropské unie spíše optimističtí, takový názor vyjádřilo 56 procent dotazovaných. „Z analýzy vyplývá, že lidé, kteří mají optimistický či silně optimistický přístup k Evropské unii, vnímají vývoj v české společnosti po roce 1989 více pozitivně, než negativně,“ podotkl výzkumný pracovník Institutu pro evropskou politiku Europeum Vít Havelka.

Průzkum se vedle postojů Čechů k unii zabýval také migrací Ukrajinců a otázkami zelené transformace. V otázkách migrace většina Čechů stále stojí za přijímáním ukrajinských uprchlíků. Ředitel výzkumu agentury STEM Jaromír Mazák ale míní, že přestože podpora přijímání ukrajinských uprchlíků je v čase stabilní, ve skutečnosti je dosti křehká. „Více než polovina veřejnosti se obává negativních dopadů migrace z Ukrajiny na kvalitu veřejných služeb a na ekonomiku jako celek,“ uvedl.