Oteplování planety se podle nové studie zrychluje nebývalým tempem

Oteplování planety v důsledku lidské činnosti se podle ve čtvrtek zveřejněné studie Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC) zrychluje, píše agentura AFP. Jeho míra vzrostla o nebývalých 0,2 stupně Celsia. Souběžně se zvýšilo i množství emisí v atmosféře na každoroční průměr 54 miliard tun. Nadcházející delší a intenzivnější vlny veder budou podle výzkumu představovat smrtelné riziko pro lidi žijící v rozsáhlých oblastech jihovýchodní Asie a v rovníkových regionech Afriky a Latinské Ameriky.

„Přestože jsme dosud nedosáhli oteplení o 1,5 stupně Celsia (oproti předindustriální éře), množství skleníkových plynů, které lidstvo může vyprodukovat, aniž by překročilo hranici uhlíkového rozpočtu bude pravděpodobně vyčerpáno v několika následujících letech,“ uvedl vedoucí autor studie Piers Forster, profesor fyziky na univerzitě v Leedsu.

Takzvaný uhlíkový rozpočet se podle IPCC oproti poslední zprávě z roku 2021 snížil o polovinu. Jedná se o předpověď, jak velké množství emisí může být vypuštěno do atmosféry předtím, než teploty dosáhnou na hranici o 1,5 stupně Celsia vyšší oproti předindustriální úrovni. Překonání této hranice podle vědců spustí nezvratné změny po celém světě.